irnaab 783 روز پیش
بازدید 266 بدون دیدگاه

ده کشور تولیدکننده برتر قهوه در جهان

کشورهایی که در زمینه‌ی کشت و زرع قهوه فعالیت می‌کنند، سالانه میلیون‌ها تن دانه‌ی قهوه تولید کرده و به جهان عرضه می‌کنند.

قهوه پس از آب و چای، سومین نوشیدنی پرمصرف جهان محسوب می‌شود و دانه‌های آن به صورت گسترده‌ای در همه‌جا یافت می‌شود. بنابراین اینکه قهوه پس از نفت، دومین کالا در سطح جهان است که بیشترین واردات و صادرات را به خود اختصاص داده چندان عجیب نیست. مردم دنیا سالانه نیم تریلیون فنجان قهوه می‌نوشند. علاوه بر این که از قهوه در مصارف نوشیدنی استفاده می‌شود، از کافئین آن نیز در نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه، دارو‌سازی و لوازم آرایشی استفاده می‌شود. سازمان بین‌المللی قهوه ICO طبق آخرین اطلاعات در ابتدای سال ۲۰۱۷، ده کشور برتر جهان براساس میزان تولید قهوه در سال ۲۰۱۵ را به شرح زیر معرفی کرده است:

گواتمالا سالانه ۲۲۴/۸۷۱ تن

گواتمالا در سال ۲۰۱۵، موفق به تولید ۲۰۴ هزار تن قهوه شد. این میزان، نسبت به تولید سال‌های گذشته تقریباً ثابت بود. فصولی از سال که دمای هوا در گواتمالا بین ۱۶ تا ۳۲ درجه باشد و نیز زمین‌هایی از این کشور که ارتفاعش بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است، میزان کشت و زرع قهوه بسیار فراوان خواهد بود.

محصول صادراتی گواتمالا قبل از قهوه

گواتمالا زمانی برترین تولیدکننده‌ی قهوه در آمریکای مرکزی بود؛ اما در سال ۲۰۱۱ جای خود را به هندوراس داد. زمانی، رنگ‌دانه‌هایی مانند کشینل و نیل از جمله کالاهای صادراتی گواتمالا به شمار می‌رفتند اما در سده‌ی ۱۸۰۰ با به بازار آمدن رنگ‌های شیمیایی، این رنگ دانه‌ها محبوبیت خود را از دست دادند.

به همین دلیل گواتمالا تلاش کرد با کشت قهوه، کالای صادراتی جدیدی را جایگزین آن دو کند. در آن زمان، دولت نیز تلاش کرد با سیاست‌های سود تجارت و مالیات، از این صنعت نوپا حمایت کند. در دهه‌ی ۱۹۶۰، دولت گواتمالا از طریق شرکت ملی قهوه‌ی این کشور، موفق به عرضه‌ی جهانی قهوه شد. این شرکت که Anacafe نام دارد، تا به امروز وظیفه‌ی مدیریت و صادرات قهوه‌ی گواتمالا را بر عهده داشته است.

مکزیک سالانه ۲۵۷/۹۴۰ تن

مکزیک در سال ۲۰۱۵، بیش از ۲۳۴ هزار تن قهوه تولید کرد. این کشور عمدتاً قهوه‌ی درجه یک عربیکا تولید می‌کند. قهوه‌ی مکزیک در نواحی ساحلی این کشور و در مرز گواتمالا رشد می‌کند. می‌توان گفت، آمریکا بیشترین قهوه‌ی خود را از مکزیک وارد می‌کند.

قراردادی که موجب نابودی تجارت قهوه مکزیک شد!

با فسخ قرارداد بین‌المللی قهوه در دهه‌ی ۱۹۹۰، مکزیک در زمینه‌ی تولید قهوه با بحران مواجه شد. طی این دوره، قیمت واردات و صادرات قهوه توسط دولت‌ها کنترل نمی‌شد؛ این موضوع موجب شد که مکزیک از گردونه‌ی رقابت‌ها خارج شود. کاهش قیمت و تولید قهوه در مکزیک، به از دست رفتن بخش عمده‌ای از درآمد و بروز مشکلات اجتماعی در این کشور منجر شد. این روند از دهه‌ی ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ ادامه یافت اما تقاضای بالا و ثابت آمریکا موجب بهبود بازار قهوه‌ی مکزیک شد. مکزیک که بیشترین میزان صادرات قهوه‌اش تا سال ۲۰۰۵، برابر با ۱/۷ میلیون کیسه بود، صادراتش در سال ۲۰۱۴، به ۴ میلیون کیسه رسید.

اوگاندا سالانه ۳۱۴/۴۸۹ تن

هنگامی که صحبت از قهوه می‌شود، ممکن است نام اوگاندا به ذهنتان خطور نکند، اما این کشور با تولید ۲۸۵/۳۰۰ هزار تن قهوه در سال ۲۰۱۵، برترین صادرکننده‌ی قهوه در آفریقای مرکزی بود. اوگاندا با عبور از مکزیک، در رده‌ی هشتم برترین تولیدکنندگان قهوه‌ی جهان قرار دارد. این کشور هم قهوه‌ی ربوستا و هم قهوه‌ی عربیکا تولید می‌کند.

نجات قهوه‌ی اوگاندا از دست دولت

از آنجایی که بسیاری از مردم اوگاندا در صنایع مربوط به کشت قهوه مشغول به کار هستند، تولید قهوه از جمله ستون‌های اصلی اقتصاد این کشور است. تولید قهوه در اوگاندا در ابتدا موفقیت زیادی کسب نکرد، چرا که دولت کنترل ضعیفی روی این کالا داشت. اما با خصوصی شدن صنعت قهوه در سال ۱۹۹۱ در اوگاندا، این بخش مجدداً احیا شده و افزایشی ۵۱۰۰ درصدی به خود دید. البته دولت اوگاندا هنوز هم نظارت‌هایی بر صنعت قهوه‌ی این کشور دارد.

هندوراس سالانه ۳۸۰/۲۹۶ تن

هندوراس در سال ۲۰۱۵ توانس ۳۴۵ هزار تن قهوه تولید کند که تقریباً با میزان تولیدش در سال ۲۰۱۱ برابر بود. هندوراس از سال ۲۰۱۱ تا کنون، تولیدکننده‌ی برتر قهوه در آمریکای مرکزی بوه است. با این حال، هندوراس از مشکلاتی مانند نداشتن برندی معتبر رنج می‌برد؛ در واقع بیشتر مردم، قهوه‌ی کلمبیا و اتیوپی را می‌شناسند، چرا که قهوه‌ی هندوراس به صورت ترکیبی فروخته می‌شود و کسی از نام تولیدکننده‌ی اصلی آن خبر ندارد.

قهوه و اشتغال‌زایی در هندوراس

با همه‌ی این‌ها قهوه از جمله کالاهای اقتصادی و مهم این کشور به شمار می‌رود. صنعت تولید قهوه‌ هندوراس موجب اشتغال‌زایی افراد بسیاری در این کشور است. این صنعت همچنین طی بحران‌های سیاسی و کودتای سال ۲۰۰۹، موجب ثابت ماندن شرایط اقتصادی هندوراس شد.

هند سالانه ۳۸۵/۷۸۶ تن

هند در سال ۲۰۱۵، موفق به تولید ۳۴۹ هزار تن قهوه شد. از آنجا که تمام نقاط این کشور برای کشت قهوه مناسب نیست بنابراین، تولید قهوه معمولاً در دامنه‌ی کوه‌های ایالت‌های جنوبی هند انجام می‌شود.

قهوه‌ی هند و دلیل طعم ادویه‌ای آن

قهوه‌ی هند معمولاً در فصل‌های باران‌های موسمی رشد می‌کند و اغلب در کنار محصولاتی مانند هل و دارچین کاشته می‌شود؛ به همین دلیل قهوه‌ی هند طعم و بوی ادویه دارد. در سال ۲۰۰۴، قهوه‌ی تاتا که از جمله برندهای معتبر قهوه در هند است، سه جایزه از مسابقات گرند کاس ده کافه دریافت کرد. با این حال، جمعیت ۱/۲۵ میلیارد نفری هند، نوشیدن چای را به قهوه ترجیح می‌دهند. به همین دلیل، ۸۰ درصد از قهوه‌ی تولید شده‌ی هند به اروپا و روسیه صادر می‌شود.

اتیوپی سالانه ۴۲۳/۲۸۷ تن

اتیوپی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قهوه در جهان است. این کشور در سال ۲۰۱۵، توانست ۳۸۴ هزار تن قهوه تولید کند. اتیوپی بهترین مکان برای رشد قهوه‌ی عربیکا است. قهوه تقریباً ۲۸% از کالای صادراتی اتیوپی را تشکیل می‌دهد. طبق برآوردهای انجام شده، حدوداً ۱۵ میلیون نفر از مردم این کشور در صنایع تولید قهوه مشغول به کار هستند.

فرهنگ قهوه‌خوری در اتیوپی

فرهنگ قهوه‌خوری در اتیوپی بسیار غنی است. بیش از ۱۱۰۰ سال است که قهوه در اتیوپی کشت می‌شود اما در قدیم، حیوانات اهلی، کشاورزان و چوپانان، گیاهان قهوه را می‌خوردند. از زمانی که کشاورزی در اتیوپی باب شد، کشاورزان نیز شروع به کشت قهوه کردند. انواع مختلفی از قهوه‌ی عربیکا در این کشور تولید شد که هر یک نام مختص خود را داشتند. هارار، لیمو، سیدامو و یرگاشف از جمله برندهای معروف قهوه‌ی عربیکا در اتیوپی هستند که حق مالکیت آن‌ها توسط دولت این کشور در اختیار گرفته شده است.

اندونزی سالانه ۸۱۴/۶۲۹ تن

نقشه اندونزی

اگرچه ممکن است قهوه‌ی اندونزی در سطح بین‌المللی معروف نباشد اما این کشور در سال ۲۰۱۵، موفق به تولید ۶۶۰ هزار تن قهوه شد. اندونزی کمیت را بر کیفیت ترجیح داده است.

شرایط آب و هوایی این کشور، بیشتر برای کشت قهوه‌ی ربوستا مناسب است. از آنجایی که اندونزی به خط استوا نزدیک است و مناطق موهستانی زیادی دارد، شرایط برای کشت قهوه در این کشور ایده‌آل است.

قهوه برای اولین بار توسط هلندی‌ها و در زمان استعمار اندونزی وارد این کشور شد.

شرایط آب و هوایی مناسب برای کشت قهوه در اندونزی و به دلیل، تولید قهوه در این کشور پس از پایان استعمار نیز ادامه یافت. در حال حاضر، یک میلیون هکتار زمین در اندونزی برای کشت کشت قهوه اختصاص داده شده است و ۹۰% از این زمین‌های زراعی، توسط تولید کنندگاه کوچک اداره می‌شود.

یکی از برندهای باکیفیت و معروف قهوه در اندونزی، “کوپی لوواک” نام دارد که با روش‌های منحصر به فرد و پرهزینه‌ای تولید می‌شود.

همه چیز درباره منصر به فرد و گران قیمت کوپی لوواک Kopi Luwak Coffee

موجود خاصی در جنگل‌های جنوب شرق آسیا زندگی می‌کند که از تیره گربه‌سانان است؛ این جانور دانه‌های خام قهوه را می‌خورد، اما نمی‌تواند دانه‌های سفت آن را هضم کند.

از این رو، دانه‌های قهوه از مدفوع این جانور جمع‌آوری و سپس کاملاً تمیز و تصفیه شده و به صورت دانه‌های کوپی لوواک فروخته می‌شوند.

به نظر عجیب است اما سالانه، تنها ۵۰۰ کیلوگرم قهوه مدفوع گربه تولید می‌شود. قیمت یک فنجان از این قهوه تقریباً ۸۰ دلار است.

کلمبیا سالانه ۸۹۲/۸۷۱ تن

قهوه کلمبیا در سراسر جهان معروف است. شاید بخشی از این شهرت مربوط به ایجاد نام و برند خوآن والدز باشد. البته شرایط آب و هوایی بد، اخیراً موجب کاهش تولید کلمبیا شده است.

از سال ۱۹۸۰ ا ۲۰۱۰، دمای هوا و میزان بارش در کلمبیا افزایش یافته است:

دو عاملی که رشد قهوه را به خطر می‌اندازد.

کلمبیا پس از برزیل، دومین تولیدکننده‌ی برتر قهوه بود اما با توسعه‌ی بسیار خوب صنعت قهوه در ویتنام، این کشور اکنون در رتبه‌ی سوم قرار گرفته است.

حتی با وجود شرایط آب و هوایی نسبتاً نامناسب، کلمبیا موفق به تولید ۸۱۰ هزار تن قهوه در سال ۲۰۱۵ شد. این کشور نقش بسیار مهمی در تولید قهوه‌ی جهان ایفا می‌کند.

ویتنام ۱/۸۱۸/۸۱۱ تن

بسیاری از مردم با قهوه ویتنام آشنا هستند. ویتنام دومین تولیدکننده‌ی بزرگ قهوه در جهان است که در سال ۲۰۱۵، توانست ۱/۶۵۰/۰۰۰ تن قهوه تولید کند. خود ویتنامی‌ها قهوه را با شیر می‌نوشند.

اگرچه تولید قهوه‌ی این کشور ظی جنگ ویتنام متوقف شد اما روند تولید، پس از جنگ از سر گرفته شد. پس از برنج، تولید قهوه از جمله مهمترین کالاهای صادراتی و اقتصادی این کشور محسوب می‌شود.

ویتنام در سال ۱۹۷۵ تنها ۶۰۰۰ تن قوه تولید کرد اما این میزان در سال ۲۰۱۵، تقریباً به ۲ میلیون تن رسیده است.

برزیل سالانه ۲/۸۵۹/۵۰۲ تن

برزیل علاوه بر اینکه بزرگترین تولیدکننده‌ی قهوه در جهان است، بزرگترین صادرکننده‌ی این کالای ارزشمند نیز هست.

برزیل در سال ۲۰۱۴، موفق به تولید ۲/۵۹۴/۰۰۰ تن قهوه شد. این موفقیت دستاورد جدیدی برای برزیل محسوب نمی‌شود، چرا که این کشور بیش از ۱۵۰ سال است که بزرگترین تولیدکننده‌ی قهوه در جهان است.

برزیل ۲۷۰۰۰ کیلومتر مربع زمین زراعی برای کشت قهوه اختصاص داده است که بیشتر آن‌ها در ایالت‌های میناس گرایس، سائو پائولو و پارانا قرار دارند.

این سه ایالت جنوبی، از شرایط آب و هوایی مناسب و ایده‌آلی برای کشت قهوه برخوردار هستند. برزیل همچنین، قهوه‌های خود را از قهوه‌های دیگر کشورها متفاوت می‌داند؛ زیرا قهوه‌ی برزیل به جای شستشو دادن، با فرآیند خشک کردن تهیه می‌شود. طی این عملیات، دانه‌های قهوه به جای شسته شدن، در مقابل آفتاب قرار می‌گیرند تا خشک شوند.

تنکشور رتبه
۳۰۱۹۰۵۱برزیل۱
۱۴۶۰۸۰۰ویتنام۲
۷۴۵۰۸۴کلمبیا۳
۶۳۹۳۰۵اندونزی۴
۴۶۹۰۹۱اتیوپی۵
۳۶۲۳۶۷هندوراس۶
۳۴۸۰۰۰هند۷
۲۴۲۲۶۰پرو۸
۲۳۶۱۴۵گواتمالا۹
۲۰۳۵۳۵اوگاندا۱۰
۱۵۱۷۱۴مکزیک۱۱
۱۳۶۶۰۰لائوس۱۲
۱۱۴۳۳۹چین۱۳
۱۱۴۳۰۷نیکاراگوئه۱۴
۱۰۲۹۶۰ساحل عاج۱۵
۸۷۴۹۰کاستاریکا۱۶
۶۸۸۲۳فیلیپین۱۷
۵۸۸۹۴گینه نو۱۸
۵۲۲۵۷تانزانیا۱۹
۴۶۸۸۲ماداگاسکار۲۰
لیست ۲۰ کشوری که طی سال ۲۰۱۶ بیشترین تولید دانه قهوه در جهان را دارند

تهیه و تنظیم: تیم تحقیقاتی ایرناب

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0